Inflace a ekonomika

Co je vůbec inflace, je její hodnota vysoká, jaké máme druhy? 

O inflaci slyšíme spíše jen z novin, televize či rádia. Ale moc lidí si nesedne k počítači a nezjišťuje si informace o inflace. Zkusíme to napravit a něco si o inflaci povíme. 

Inflace je základní makroekonomický ukazatel (jako je HDP, nezaměstnanost atd.). Je zde projev nerovnováhy v ekonomice. Je to růst cenové hladiny, tj. zvyšování cen zboží a služeb. Inflace je způsobena propadem ekonomik. Tím byla například pandemie. Pro měření inflace používáme INDEX SPOTŘEB CEN – cenová hladina je průměrem úrovně cen spotřebních výrobků a služeb. Počítá se z tzv. SPOTŘEBITELSKÉHO KOŠE (je zde několik set položek, kdy každá má určitou váhu při výpočtu váženého aritmetického průměru). 

ekonomika

Pokud se podíváme na údaje z hlediska času, tak máme průměrnou roční inflaci (v roce 2021 dosahovala 3,8 %), dále meziroční inflaci a měsíční inflaci. 

Máme tři formy inflace: A) MÍRNÁ INFLACE (plíživá) – je nízká, je typickým znakem tržní ekonomiky, lidé nepřestávají věřit penězům, je slučitelná se zdravým vývojem ekonomiky, B) PÁDIVÁ INFLACE – dvojciferné číslo, klesá zde důvěra v měnu, má na ekonomiku negativní vliv – úspory se znehodnocují, klesá životní úroveň, roste zájem o nemovitosti, cizí měny a drahé kovy, C) HYPERINFLACE – trojciferné a větší číslo, přináší rozpad ekonomiky a sociální nepokoje, politické i měnové reformy. 

Existují dvě příčiny inflace: A) POPTÁVKOVÁ (tažená poptávkou) – v oběhu je více peněz, než odpovídá výkonnost ekonomiky a převis poptávky nad nabídkou způsobuje růst cen, B) NABÍDKOVÁ (nákladová, tlačená náklady) – jde zde o růst cen vstupů (například vlivem politických událostí, nedokonalé konkurence nebo přírodních jevů). 

ekonomika

Jaké jsou důsledky inflace? Důsledkem inflace může být znehodnocení vkladů, mezd či platů. Také důsledkem může být zvyšování ekonomické nerovnováhy (deformace nabídky a poptávky, kolísá zde měnový kurz) nebo sociální vliv (prohlubují se zde sociální rozdíly ve společnosti). Co je DEFLACE? Deflace je opakem inflace, cenová hladina zde klesá (tím je myšleno záporné číslo), je to zároveň krátkodobý a hodně málo častý jev v ekonomice. Inflace je nynější velký problém, je tedy dobré se o inflaci zajímat a nenechávat ji jen tak stranou.

Chystáte se na půjčku, anebo ne?

Mnozí lidé příliš váhají nad tím, zda si sjednat anebo nesjednat půjčku. Třeba proto, že mají strach z toho, zda takovou finanční zátěž v budoucnosti unesou. Anebo proto, že se bojí, zda takový složitý administrativní úkon zvládnou. Anebo prostě proto, že je to pro ně velký krok do neznáma, a tak se prostě bojí. Jenže pokud peníze opravdu potřebují, třeba proto, že mají dluhy, může se jim stát, že je příliš dlouhé váhání bude stát další peníze navíc. A je zde ještě jedna věc – přestože se za každou půjčku platí, tak ten, kdo umí s penězi chytře zacházet, může i na takové půjčce vydělat.

Navíc, všechny obavy je možné rozptýlit tím, že si o úvěru zjistíte maximum informací, a důkladně si spočítáte, kolik si můžete dovolit měsíc co měsíc splácet. A pokud jde o administrativu, tak nemusíte udělat víc, než si zvolit toho pravého poskytovatele, který se o všechno, co bude potřeba, postará místo vás.

Nebankovní půjčka je sázkou na jistotu

V nebankovní společnosti se postarají o všechno, co bude potřeba k vašemu úspěchu.

A také zde si dobře spočítají, zda je vaše finanční situace taková, aby vám umožnila čerpat úvěr, a jak vysoký úvěr v budoucnosti unesete. Jak je tedy vidět, všem záleží na tom, aby vám půjčka byla ku prospěchu a nedostala vás do problémů. Je to tím, že vaše případné problémy budou i problémy vašeho věřitele, a těm se chce samozřejmě každý vyhnout.

time-is-money-3291002_640

Navíc zde získáte víc – získáte zde nabídku ušitou na míru vašim možnostem i potřebám!

Ano, je to tak – když si zvolíte nebankovní hypotéku, tak můžete počítat s tím, že se vám její podmínky plně přizpůsobí. A to tak, aby se co nejvíce přiblížily vašim potřebám a umožnily vám čerpat částku, o kterou máte zájem.

Pakliže máte nižší příjem, je možné natáhnout dobu splatnosti. Když vás trápí zápis v registru, je možné jej tolerovat.

vzmena zbozi za penize

Zkrátka, ať už jde o cokoli, tak budete spokojeni!

Důvody, proč zvolit montovanou dřevostavbu

Přemýšlíte pro jaký stavební systém se rozhodnout? Dáte přednost kladení cihly k cihle nebo se vydáte cestou moderního stavění a dáte šanci mobilním dřevostavbám Top-mobilnidomy? Máme pro vás pár pádných argumentů, které vám rozhodování pomůžou usnadnit.

Řez dřevem

  1. Bydlení v rekordním čase

Výstavba montovaného domu je otázka několika málo měsíců. Po uzavření smlouvy mezi prodejcem a kupujícím až po samotnou montáž uplyne jen několik mál měsíců. Pokud je řeč o hrubé stavbě, je to otázka několika málo dní a je hotovo. Největší čas je potřeba na dokončovací práce, ale i ty jsou provedeny během několika týdnů.

  1. Kvalitně odvedená práce

Montovaný dům poskytuje nadstandartní kvalitu, tedy za předpokladu, že zvolíme odbornou firmu. Právě prefabrikované dílce jsou zárukou kvality, ty jsou vyráběny ve výrobních halách s milimetrovou přesností. Jednotlivé dílce se pak skladují na suchém místě, posléze se převezou na místo určený a v krátkém časovém intervalu smontují dohromady.

Dřevěná stěna

  1. Neměnná cena i přesný termín dodávky

Pokud zvolíte tento druh domu, budete mít jistotu pevně stanovené http://www.nicm.cz/pracovni-podminky-mladistvych ceny a přesně stanovený termín, kdy se budete moci nastěhovat. Právě díky prefabrikovaným dílcům lze dodržet přesné termíny začátku i konce montáže a finálního předání domu jeho novým majitelům.
Výhodou je pevně daná cena, nemusíte se tak obávat, že by na samotném konci došlo k jejímu navýšení z důvodu nepředpokládaných komplikací na stavbě, které by mohly posunout termín předání.

  1. Snadnější výběr

Nejste si jisti, který dům pro vás bude ten pravý? Typizované katalogové domy jsou ideální variantou, pokud nevíte, co od nového domova čekat. K ruce vám bude zástupce dodavatelské firmy, který vám odpoví na důležité otázky, na které potřebujete znát odpověď. Spoustu firem má navíc k dispozici ukázkové domy, které vám poskytnou reálnou představu o tomto druhu bydlení.

Zvýšení rodičovského příspěvku je tu!

Informace o zvýšení příspěvku přišly každému z rodičů formou dopisu. Úřad práce jim v tomto psaní sděluje, že z příspěvku 220 tisíc se jim celkový příspěvek zvedá na 330 tisíc korun. O tuto částku, respektive zvýšení, není nutné žádnou formou žádat, k navýšení dojde automaticky a příspěvek bude vyplácen ve stávající měsíční částky, až do dosažení celkového příspěvku či do data dovršení čtyř let dítěte.

kancelářské potřeby a peníze

Rodiče si tak prostřednictvím konkrétních údajů v dopise mohou spočítat, jak ideálně částku čerpat. V dokumentu mají uvedeno, kolik mají aktuálně vyčerpáno, z čehož vyplývá, kolik dále mohou čerpat a podle věku dítěte se snadno dopočítají právě ideální částky. Pokud se rodiče dopočítají, že jejich aktuální výše měsíční částky je tak nízká, že by se do čtyř let věku dítěte nestihla celková výše vyčerpat, měli by si požádat o její navýšení. K tomu si rodiče mohou vyplnit formulář Volba výše rodičovského příspěvku. Změnu lze udělat v podstatě každý třetí měsíc. Výše měsíční vyplácené částky má však také hranici a odvíjí se od předchozích příjmů, obdobně jako mateřská. Pro stanovení vhodné výše je ideální předložit příjmy toho z rodičů, který je měl samozřejmě před narozením dítěte vyšší, a to i bez ohledu na to, zda je to ten, který zůstane s dítětem doma či nikoli. Pokud rodiče příjem neměli, činí horní hranice 10 000 korun. Před touto změnou to bylo 7 600 korun.
rodiče s dítětem

Přetížený úřad práce

Tato změna měla hned v prvním lednovém týdnu dopad na úřady práce. Fronty, které se zde kvůli změně tak zvaného „rodičáku“ tvořily byly obrovské. K tomu se museli rodiče dostavit k povinnému čtvrtletnímu dokládání příjmů k některým dalším sociálním dávkám. Rodiče, kteří jsou schopni si informace sami nastudovat a spočítat mohou však podání učinit prostřednictvím datové schránky, emailu se zaručeným podpisem či poštou nebo podáním na podatelnu úřadu práce.

Osamostatnit se je snadné!

Už vás nebaví život v jednom bytě společně s vašimi rodiči? Chcete se zbavit nepříjemných spolubydlících a postavit se na vlastní nohy? Nechcete za bydlení utratit celé jmění?
Ač se to zdá na první pohled jako naprosto nemožné, je zde jedna chytrá možnost, jak vaše smělé plány uskutečnit – jsou zde nové mobilní domy!
Zatímco v českých podmínkách je mobilheim stále ještě horkou novinkou, na západ od nás se o nic nového nejedná. Lidé takto spokojeně bydlí dlouhá léta a jsou klidnější, protože mají vlastní střechu nad hlavou, a ještě ke všemu za rozumné peníze.
klíče ve dveřích

To, co je na takovém způsobu bydlení naprosto revoluční, je jistě cena, za jakou si ho můžete pořídit. Zatímco ceny běžných bytů anebo novostaveb dosahují několika miliónů korun, tak v tomto případě vám bude stačit jen jeden milión, a pokud budete opravdu nenároční, tak i méně.
A to je důvod, proč jsou tyto stavby velice vyhledávané i jako rekreační chaty. V případě pořízení sezónního bydlení v nezateplené variantě objektu, můžete získat skvělou rekreační chatku již za několik stovek tisíc korun.
Navíc, co je důležité, k umístění takové stavby nepotřebujete žádné úřední povolení. Je to způsobeno tím, že nemá pevné základy spojené se zemí. Tomu odpovídá i výroba, která probíhá od začátku až do konce v areálu výrobce. Takže jakmile vaše bydlení dorazí s pomocí speciálního vozidla až na místo určení, bude již kompletně hotové a připravené k bezprostřednímu nastěhování.
klíče od bytu na stole
Ovšem to, že jednou domek usadíte na zvolené místo, ještě neznamená, že tam musí zůstat stát. Pokud patříte k lidem, kteří rádi mění své působiště, můžete se stěhovat spolu se svým bytem – k jeho převozu a usazení na nové místo budete potřebovat pouze speciální vozidlo a pár metrů čtverečních půdy, kterou si třeba pronajmete.
Tak co, pořídíte si své vlastní bydlení za dostupnou cenu i vy?