Dům se sklepem nebo bez?

Pokud si dnes člověk kupuje dům, který už nějakou dobu stojí, je pro daného člověka důležité, zda daný dům má nebo nemá sklep. Pokud dům sklep má, lidé něco takového považují za výhodu. Proč? Protože do sklepa lze umístit věci, které by se jinak skladovaly například ve spíži. Ne každý dům ale takovou spíž má. Jestliže člověk kupuje dům, zaměřuje se zejména na to, jestli má sklep a také půdu. Něco takového jsou dvě věci, na které se vám budou lidé ptát a to zejména, pokud se rozhodnete prodat váš dům.

Pro mnoho lidí je velké plus, pokud dům, který se prodává, má sklep. Pro mnohé je ale rozhodující, jak to v daném sklepě vypadá a jestli je cítit vlhkost. Pokud sklep disponuje okny, je možné se snadno vlhkosti zbavit. Pokud zde ale nejsou, už to tak jednoduché nebude.

sklep a schody

Jestliže člověk, který si kupuje dům, věcem ohledně stavařiny rozumí, pak věřte, že to při prohlídce poznáte, protože se vás bude ptát na věci, které jsou opravdu důležité. Je důležité chápat, že si nikdo nechce koupit něco, do čeho hned bude muset dát peníze, aby byl schopen v daném domě bydlet.

Pokud člověk kupuje dům, má představu, že ze začátku do něj nebude příliš investovat. Člověk má mnohdy přání, aby alespoň půl roku do něj nemusel dávat peníze. U některých domů je něco takového možné. Pamatujte si, že jestli je něco, co byste neměli nikdy udělat a to zejména při prodeji domu, pak je to zatajovat informace. Jestliže víte, že je něco špatně a to například se sklepem, je potřeba to kupujícímu sdělit, pokud se později nechcete dostat do problémů.

sklep domu

Je to určitě něco jiného, pokud o vadě nevíte, ale pokud o ní víte, měli byste to sdělit. Nikdo si nepřeje potýkat se s problémy. Domy se sklepy jsou jistě mnohem výhodnější než ty, které je nemají. Dnešní novostavby již sklepy nedisponují, ale starší budovy mnohdy ano.

Proč musí dům sloužit nám, a ne my jemu

Představa krásného rodinného domu se zahradou je jistě krásná věc. Je ale třeba si uvědomit, že vlastnictví takového domu s sebou nese kromě radosti také spoustu povinností. Hlavní věcí může být náročnost ať už finanční či časová. Koupí a zařízením domu to totiž nekončí, ba naopak, právě začíná. Pokud si pořídíme takovou nemovitost, musíme počítat s tím, že časem můžou být potřeba různé opravy, či úpravy pro to, abyste se ve svém obydlí cítili dobře a váš dům vám vyhovoval.rodinný dům
Pokud máte dostatek finančních prostředků, pak pro vás nebude problém si na takové práce pozvat odborníky, kteří za vás vše vymyslí a také udělají. To je jistě jedna z možností, jak takové situace řešit. Je ale jisté, že odborníci si nechají vše dobře zaplatit a záruku toho, že nakonec budete spokojeni s výsledkem vám nikdo nedá. Nicméně pokud jste časově zaneprázdněni, je to možná možnost právě pro vás, protože také potřebujete ve svém volnu zrelaxovat a trávit čas například s rodinou. Pokud by tomu tak nebylo, mohlo by se vám jednoduše stát, že budete pracovat v zaměstnání, a nakonec ještě doma. Volno nebudete mít žádné, a to se může neblaze projevit na kvalitě vašeho života ve všech směrech.
Je zde také možnost, že si vše budete zařizovat svépomocí. Pokud jste šikovní a vyznáte se, jistě můžete dosáhnout skvělých výsledků, Postavit a zařídit si svůj dům snů, který vám bude opravdu sloužit, a ne vy jemu. Je ale třeba počítat s tím, že pokud si budete veškeré práce zařizovat sami, budete potřebovat mnohem více času. Může se totiž stát, že najednou zjistíte, že veškerý váš čas trávíte prací na domě a už vám třeba zbývá málo času na vás samotné, na vaši rodinu, či přátelé. Vždy je třeba zamyslet se, co je pro vás v danou chvíli to nejdůležitější. velký rodinný důmSamozřejmě je možné, že takové vynaložené úsilí bude jen v omezeném časovém období, kdy ze sebe vydáte vše, zrekonstruujete si, či postavíte svůj dům snů. Potom už se jen budete těšit z vašeho úžasného bydlení, a jen občas něco opravíte, či pořídíte. V tomto případě je to únosné a i prospěšné. Vše se ale musí opravdu dobře naplánovat. Musíte vzít v potaz své opravdové možnosti a zvážit všechna pro a proti. Když tak učiníte, můžete mít své vysněné bydlení, ať už se jedná o dům nebo byt.

Dům x Byt

1) Pokud se chystáte kupovat nemovitost a rozhodujete se mezi domem a bytem, musíte brát v potaz, že s domem si kupujete i vlastní pozemek, s bytem nikoli. Tudíž pokud by Vám koupený dům prostorově nevyhovoval, nic by Vám nebránilo v tom si ho klidně celý přestavět, v bytě si můžete udělat pár mírných úprav, ale velké změny tam nesvedete.

rodinný dům

2) Jako další výhodu domu můžeme brát soukromí, většina domů jsou samostatná, oddělená od ostatních. Naopak byty máte spojené zdmi od se sousedy, tudíž sousedé slyší vše, co děláte hlasitěji, takže pokud nemáte tolerantní sousedy, můžete například na večírky s přáteli či poslech hlasité hudby zapomenout.

3) Kdo má rád zvířata a vlastní byt, může často na tuhle možnost zapomenout. Spousta majitelů bytovek zakazuje vodění psů dovnitř bytů. Naopak dům má výhodu tu, že často pozemek zahrnuje i zahradu, takže Váš mazlík může pobývat buď na právě zmiňované zahradě, nebo ve Vašem domě, kde mu to nikdo jiný než vy nemůže zakázat.

4) Naopak nevýhodou domu pro někoho může být například více starostí a práce než v bytě. Dům má často více prostor, spadá na něj také více úklidu, starost o zahradu. Tohle v bytě moc řešit nemusíte.

5) Pokud si kopíte dům, můžeme se bavit i o nějaké jistotě pro další generace, berme v potaz to, že jednou budete mít děti nebo v současné době už máte a ty budou určitě vděční za jakési “útočiště“ třeba v druhém patře, dokud sami nebudou finančně dostatečně zaopatření a mohli se osamostatnit.

dítě se psem

6) Nevýhoda může být finanční stránka, údržba domu je finančně rozhodně náročnější, ať už se jedná o výstavbu, vybavení, či údržbu.

7) Nakonec bude dům hlavně správná a radostná volba jak pro Vás, tak pro Vaše děti, ty určitě více uvítají, když se budou moci proběhnout po zahradě než sedět v pokojíku se strachem jít na sídliště. A společně strávené hezké chvíle na vlastní zahradě mají taky něco do sebe.

Dům

Kdo ještě nevlastní svůj vlastní, nebo v něm nikdy ani nebydlel, pravděpodobně nemá představu, jaké radosti i starosti dům přináší.

moderní architektura

Plánujete stavět dům? Nemáte představu, co vše to obnáší? Samotná stavba, vyžaduje pozemek a mnoho úřadovaní. Financování, je možné přes hypotéku. Pokud máte to štěstí, že již vlastníte pozemek a schválené finanční prostředky, můžete se pustit do výstavby svého bydlení. Na trhu lze najít schopné firmy, které vám umožní dům na klíč včetně projektu. Dnes se staví rychlé dřevo-stavby nebo klasické zděné se základovou deskou. Jistě lze i zrekonstruovat starý rodinný dům. Vše vyžaduje pečlivý výběr, výhodou je určitě zkušenost ve stavebnictví, které umožňuje větší přehled. Jakmile jste vlastníkem, nesete za něho zodpovědnost. Po zapsání do katastru nemovitostí, je nutné uhradit daně z nemovitostí.

Vzhledem k hodnotě, se vyžaduje platit pojištění za dům a pokud vykonáváte rizikové povolání a máte rodinu, je vhodné pojistit i sebe. Vše je zahrnuto v hypotéce a vysvětleno vaším bankovním poradcem. Pokud máte své vlastní financování, určitě bych vám doporučila tyto kroky zohlednit. Nikdy nevíme, zda začneme hořet nebo se vytopíme, také úrazy se nevyhnou každému.

Pozitiva a negativa

Hotový dům, nám nabízí možnost svého vlastního prostoru. Zahrada vám jistě poskytne báječné místo pro realizaci letního bazénu, zahrádky nebo posezení na verandě, které ocení děti i domácí mazlíčci. Pokud jste kutil, můžete vlastnit vlastní garáž, kde najdete vše pro svoji zahradu, opravy apod. Konečně taky nemusíte řešit, kde zaparkujete svůj vůz.

Rodinný dům

Nevýhodou je, že veškerý chod domu leží na vašich bedrech. Přes zimu řešíte, aby vám v domě bylo teplo, někdo má kotel na tuhé palivo (dřevo nebo uhlí) či na plyn. Přes léto, je potřeba sekat trávník a taky mít místo, kde ho vyvážet. Nejlepší je tedy zařídit si kompost, který poslouží i pro podzimní listí. Dobré je myslet i na rekonstrukce do budoucna, ať už menší nebo větší.

Jsou lidé, co si život v bytě nedokáží představit a vítají možnost vlastního domu. Někdo by naopak z bytu nechtěl. Lidé jsou zkrátka různí a každému vyhovuje něco jiného.

Družstevní byt

Družstevní byty jsou domovem pro deset procent lidí bydlících v bytech v naší republice. Mají své výhody i nevýhody, stejně jako všechny typy bydlení. U družstevního bydlení je však problematika mírně složitější. Ve skutečnosti totiž byt nevlastníte, ale jste členem družstva, s podílem k určité bytové jednotce a s uzavřenou nájemní smlouvou s družstvem. V katastru tím pádem nejste zapsaní jako majitelé a bytem tím pádem nemůžete ani ručit. Jaké jsou výhody a nevýhody družstevního bydlení?nové byty
Nevýhody družstevního vlastnictví jsou různé. Především není možné financovat koupi bytu hypotečním úvěrem. Hypotéka na družstevní byt https://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/nebankovni_hypoteky/ má zásadní pravidla. Družstvo musí potvrdit možnost převodu bytu do osobního vlastnictví do 12ti měsíců, nebo vlastnictví jiné nemovitosti, kterou použijete jako zástavu. Je tomu tak především proto, že byt není ve vašem vlastnictví, ale je ve vlastnictví družstva, což je právnická osoba. Ta může klidně zkrachovat a skončit v insolvenci, což by mohlo znamenat to, že zůstanete obyčejným nájemníkem, bez nároku na bytovou jednotku. Další nevýhodou je také to, že družstvo může omezovat nakládání s bytem, takže další pronájmy musí být také odsouhlaseny družstvem, stejně tak rekonstrukce bytové jednotky.předání klíčů
Pozitiv družstevního bydlení je oproti negativům poměrně méně, avšak jsou docela stěžejní. Především to, že družstevní byty bývají levnější, jejich prodej je rychlejší a nemusíte platit daň z nabytí nemovitých věcí, protože se převádí pouze práva a ne nemovitost.
Ať už se rozhodnete pro byt v osobním vlastnictví, nebo půjdete do bydlení družstevního, vždy si nechte poradit od odborníků na problematiku, kteří vám budou schopni říci, zda se vám koupě vyplatí nebo ne. Při kupování družstevního bydlení si pořádně proklepněte vlastníka – bytové družstvo, které nemovitost vlastní, můžete tak odhalit dlouhodobé problémy a včas od koupě ustoupit.

Lešení se skoro krade!

Kdo kdy byl na stavbě a pracoval tam, ví, že pokud nemáte vlastní lešení, těžko pochodíte. Kvalitní lešení, ale i to starší a opotřebované, se pěkně může prodražit, a přitom jde jenom o pár železných tyčí spojených k sobě. Zdánlivě jednoduchá věc, kterou by člověk měl dostat za pár stovek i v každém hobby marketu, není zas tak lehká na sehnání. Většinou se lešení půjčuje, kontaktuje se kvůli tomu hned několik známých – a také se lešení krade. Je to častý fenomén hlavně na stavbách ve větších městech u větších firem – najatí dělníci z jiné firmy si prostě lešení vezmou. A pak vyšetřujte, kdo to vzal nebo odvez, když se vám tam za celou směnu vystřídá hned několik desítek dělníků z různých firem. Často to nemusí být ani dělníci, ale ti jsou zejména rádi za dobré lešení, které s nimi nespadne, jakmile na ně položíte i kbelík betonu.
lešení u budovy.jpg

Kvalita, dobrá cena, spolehlivost

Někdy je dobré si připlatit, pokud máte skutečně pocit, že tohle je opravdu to lešení, které vydrží věky a veškeré útrapy a špatné zacházení na stavbě. Jistě, nemusí to být zase za půl milionu, ale pokud cena dosahuje několika tisíc ba víc, není to zas takový problém. Pokud ale můžete a máte kde sehnat stejně dobré lešení za polovic, ne-li za hubičku, tak se určitě obraťte tam.

je o nutnosti lešení na každé stavbě. A je to tak. Ať již stavíte chatku, stodolu, dům nebo byt, vždycky je třeba být vyšší, než skutečně jsme. A dokud toto odvětví neovládnou stavební roboti, tak bude neustále třeba lidí, kteří budou muset šplhat do těch výšek. Ani pokud stavíte maličkou stavbu doma, neobejdete se bez lešení, protože po žebříku se to velmi špatně dělá a nemáte tam takový „prostor“, jaký byste potřebovali.

stavební kolečko.jpg

Někdy máte i možnost dostat lešení zadarmo, ale to se potom opravdu důkladně podívejte, jestli je vůbec bezpečné a „provozu“ schopné.