Motocykly jako sběratelská vášeň

Motorky jsou vášeň a životní styl. Jsou ale tací, kteří nemají ani tak potřebu divoké jízdy na motorce, či adrenalinového zážitku, ale rádi se kochají pohledem na veterány a zajímá je historie a vývoj těchto krásných strojů. Takových sběratelů není málo, kteří koupí starou motorku, rozeberou, zrenovují, nalakují a celkově vymění staré díly za nové, které shání na různých veteránských burzách. Postupně takto nastřádá několik někdy i desítek motocyklových pokladů. Samozřejmě, že nejprve je nutné do oprav investovat nemalou částku a je pak na každém sběrateli, zda si takto plně zrenovovaný kousek prodá, nebo si přidá do své sbírky.
více motorek na jednom místě
Svým způsobem je to vlastně investice, protože kdyby přišla někdy bída, může svou sbírku prodat a nemálo tak zbohatnout. Ale tak to většinou není. Mnoho sběratelů tvrdí, že by právě svou sbírku nikdy neprodali. Je to koníček, vášeň, zábava. Pravda je, že pokud máte zálibu ve sbírce moto veteránů, je nutné, abyste měli i prostory, kde budete tyto skvosty uchovávat.

No a kde takové krásné moto kousky vidět?

Můžete navštívit třeba Muzeum motocyklů Netvořice, které bylo věnováno pracovníkům výrobců českých motocyklů a zaměřeno hlavně na produkci značky JAWA.

Muzeum MOTO a VELO v Přerově nad Labem, vystavuje více jak 60 motocyklů českých i zahraničních značek, jako například Laurin & Klement, JAWA,, NSU,DKW, Harley Davidson, Indian.
modrý motocykl značky BMW

Moto Muzeum Hrubá Skála, tak zde můžete shlédnout zahraniční motocykly z USA, Německa, Ruska, Itálie, Polska a Anglie, nebo krásné motocykly značky Praga či Čechie. No, a jestli se sem vydáte na některém ze svých miláčků, tak kousek od muzea je hrad Trosky, můžete to spojit s krásnou vyjížďkou.

Na hradě Kámen na Pelhřimovsku mají nový muzejní exponát, a to sice motocykl Jawa 360, který kdysi používala SNB (Sbor národní bezpečnosti). Stroj je z roku 1964 a lidově se této motorce říká nanuk.

Všem sběratelům a příznivcům motorek přejeme pěkný zážitek!

Nebezpečí tmy

Hodně lidí je zaměstnáno do šesti večer, a to už bývá tma jako v pytli. Ve městě i mimo něj je tedy potřeba zvýšit opatrnost. A jedete-li část noci, nebo skoro celou, je třeba být pozorný skutečně naplno. Každá maličkost hraje roli a může být osudná. V takových případech je řidič nakonec vděčen, že to odneslo jen auto a on je naživu a v „pouze“ v nemocnici.

Nejhorší nepřítel je při tom únava. Nejen ta opravdová, ale i zdánlivá. Nemusíte jet celou noc, ale tma kolem, teplo v autě této únavě jen a jen nahrává, takže mikrospánek může přijít zcela nečekaně. Nejlépe je tomu předcházet, než to pak jakkoli řešit. 
Jízda při stmívání

Bohužel se tak stává právě při snížené viditelnosti, čímž se riziko znásobuje. Když k tomu připočítáme většinou mokrý, nebo nasněžený povrch, neštěstí je hotovo.

Tohle nebezpečí číhá na všechny stejně, a i zkušený řidič to toho může vlítnout. Výhodou je, že ví, jak reagovat, takže následky nebývají fatální. Postihne-li to však nezkušeného, je zle. Nu, ale nyní k výchovné části článku. Zkušení řidiči napsali několik rad, jak nebezpečí jízdy za tmy eliminovat.
Noční provoz

Netopte si ve voze naplno. Raději chlad, který případné známky únavy rozežene. Nenavlékejte se, svetr a kožich raději ne.

Pouštějte si hudbu, kde jsou prudké nástupy, ty vás proberou.

Jezděte o čtvrtinu, nebo raději polovinu menší rychlostí, než jste zvyklí.

Pozor na cokoli neosvětleného. Neukázněný chodec, nebo cyklista je zdrojem malérů.

Musíte-li už v noci jet delší trasu, tak do výpočtu času na cestu rozhodně počítejte časté přestávky s protažením, ale ještě lépe krátkým cvičením. Totéž udělejte ihned při jakémkoli náznaku únavy. Pokud to jde, tak ihned. A pauzu prodlužte.

Samozřejmě, že nelze podchytit úplně vše. Fakt je třeba ten, že vy se snažíte a chyby neděláte, ale najde se někdo jiný, který je udělá. To již ovšem nijak ovlivnit nelze.   


Vyhněte se zbytečným starostem

Během léta snad každý člověk ocení, když se může osvěžit a na chvíli zapomenout na vysoké teploty, které všude kolem panují. Na to je dobré mít svůj vlastní bazén, protože se můžete koupat naprosto bez obav a starostí. Vždy budete mít k dispozici osvěžení, aniž byste se museli mačkat na koupalištích s ostatními lidmi. Je ovšem dobré si uvědomit, že i když bazén přináší různé výhody, tak přináší také nevýhody, na které není dobré zapomínat. Je totiž nutné se o všechno pečlivě starat a myslet na to, aby byla voda jenom v tom nejlepším pořádku.water

Nezapomínejte na to důležité

A jak si takovou péči o vodu vlastně představit? Základem je to, aby z ní byly vždy odstraněny veškeré nečistoty, které by se v ní mohly nacházet. O to už se postará dostatečně výkonný filtrační systém. Co ale dělat pro to, aby se voda nezačala kazit? Vždy je dobré myslet na to, abyste nepodceňovali používání kvalitních přípravků, díky kterým bude voda vždy v tom nejlepším stavu. Jak ale můžete zjistit, které přípravky byste vlastně měli použít?

Mějte přehled o stavu vody

Vždy se vyplatí mít dobrý přehled o tom, jak na tom voda vlastně je, s tím Vám už pomohou testery, které se snadno používají, a které se postarají o to, abyste věděli, co voda potřebuje nebo čeho je v ní naopak moc. Zaručeně se hodí také testery pro měření ph v bazénu, protože tato hodnota má velký vliv na mnoho věcí, a to od účinnosti chemie až po zdraví pokožky plavců. Proto nic nepodceňujte, vodu pravidelně kontrolujte a dbejte na to, aby bylo všechno v tom nejlepším pořádku. Díky tomu pro Vás bude koupání jenom zábavou, díky které se budete cítit naprosto skvěle.duck