Aby byla mzda jasná

Odpovězte mi, prosím, upřímně. Dokážete si spočítat svoji mzdu, víte aspoň v hrubých obrysech, kolik za svoji práci dostanete, když vám přijde výplata? Pokud pracujete na téže pozici pro téhož zaměstnavatele už nějaký ten pátek, budete to vědět, a to na základě předchozích zkušeností, ale ani vy si dost možná nedokážete tento údaj vypočítat, tedy nevíte, proč dostáváte zrovna tolik, kolik dostáváte. A o někom, komu zmíněné zkušenosti chybí, už ani nemluvě, ten nejednou ani mlhavě netuší, jak si to zjistit.

dolary americké

On totiž sice zaměstnavatel poskytne nabídku odměny za práci zaměstnance, jenže takovou nabídku učiní v podobě hrubé mzdy. A z té ještě není vůbec jasné, kolik se pracujícímu zaplatí doopravdy, kolik peněz skončí na zaměstnancově účtu. Protože zaměstnanec nakonec skutečně dostane jenom čistou mzdu, což je něco poněkud jiného než to, co si pro něj jeho zaměstnavatel vyčlenil.

Jenže on ten výpočet ciste mzdy není zdánlivě zase až tak jednoduchý. Kolik lidí jenom neví, kolik a proč se z uvedené částky někde cestou k němu ztratí! A protože nelze pracovat bez jistoty, zda zaměstnanec nakonec se svými příjmy vůbec dokáže existovat, je záhodno využít aspoň na internetu vyvěšenou kalkulačku, která takový přepočet zvládne. Do té se zadají jenom požadované důležité parametry a za chvíli už každý ví, na čem je, kolik dostane a co si tedy bude moci za svoji výplatu dovolit.

dolary bankovky

A kolik že tedy někdo při určité hrubé mzdě dostane čistého? Tolik, kolik mu zbude po odvedení příslušné daně z příjmu, sociálního pojištění a zdravotního pojištění, respektive podle toho, o kolik je mu zmíněná daň snížena. A právě to člověk nejednou neví, zatímco ona zmiňovaná kalkulačka ano.

A tak bychom si měli my lidé svou hrubou mzdu přepočítávat na mzdu čistou. Abychom věděli, kolik máme skutečně dostat, a aby bylo jisté, že vykonáváme práci, kterou se dokážeme uživit.