V jakých případech může banka zamítnout žádost o úvěr?

Bankovní instituce jsou, co se týče úvěrových produktů, ke svým žadatelům velmi přísní. Žadatel musí splnit hned několik zákonných podmínek, aby mohl o úvěr vůbec usilovat. A to už vůbec nemluvíme o dlouhém schvalovacím procesu a tolik nenáviděné byrokracii. Pojďme se společně podívat na nejčastější důvody, které vedou k zamítnutí úvěru.

Peníze na uzdě

  • Nedostatečný příjem

Pravidelný měsíční příjem je jednou z podmínek při žádosti o jakýkoliv úvěrový produkt v bance. Žadatel ho musí doložit společně s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Samozřejmě se akceptují i příjmy se samostatně výdělečné činnosti nebo podnikání. Některé banky dokonce akceptují i příjmy z pronájmu nemovitosti. Ovšem pokud výši svých příjmů nemůžete adekvátním způsobem doložit, případně jsou příjmy příliš nízké, odejde z banky většinou se zamítnutým úvěrem. V případě, kdy jste v práci jen na dobu určitou, může vám být úvěr za jistých okolností schválen. Musí však být zcela splacen ještě před vypršením pracovní smlouvy. V případě výpovědní nebo zkušební lhůty bohužel úvěr s určitostí nezískáte. Pro banku totiž představujete až příliš velké riziko. V obou případech totiž může být váš pracovní poměr ukončen a vy nebudete mít z čeho úvěr splácet.

Podání rukou

Pokud přesto toužíte po úvěru, je možné zažádat u nebankovních společností. Ty totiž mnohdy výši příjmů neposuzují a úvěr nabídnou téměř každému, kdo o něj přijde požádat. Musíme zmínit i nebankovní hypotéku, která má podobné vlastnosti a podmínky jako ta bankovní.

  • Záznam v registrech

Dalším velmi častým důvodem, který vede banku k zamítnutí žádosti o jakýkoliv úvěrový produkt, je záznam v některém z registrů. V České republice máme přesně čtyři a údaje v nich jsou bankám volně k dispozici. Pokud u vás banka tuto skutečnost zjistí, i v tomto případě k vám musí nahlížet jako k rizikovému žadateli a úvěr zamítnout.