Módní trendy vizáže obličeje si berou vzory ze starověku

Tvary a proporce ženského obličeje jsou považovány za jeden z divů světa. Lidem však nestačí přirozené tvary, barvy a linie, snaží se celkový přírodní koncept ještě vylepšit a přizpůsobit módním trendům.
bruneta u okna

Civilizace starověkého Egypta, Řecka a Říma položily základy současnému líčení

Zvýraznění ženské krásy se již před staletími upínalo především k obličeji. Tvář byla vždy prvotním impulsem pro kontakt a ten se zaměřil nejvíce na tvar rtů a výraz v očích. Líčení očí a tvorba linek a stínů se praktikovala již ve starověkém Egyptě, kromě ochranného make-upu proti ostrému slunečnímu záření byly v té době populární kombinace tmavě zelené a černé tenké linie od koutků až po spánky a také zvýrazněné řasy a obočí. Černá a zelená se dnes opět dostává do popředí zájmu a je opět v módě.
Velmi zajímavé a inspirativní bylo období největšího rozkvětu civilizace starověkého Řecka. Z jejich nápaditých podnětů čerpají někteří současní maskéři, i když se pochopitelně používá jiné složení líčidel. Přímořská oblast Středozemního moře umožnila oděv přizpůsobit teplému podnebí, který byl laděn do světlých barevných tónů, a tomu se také snadno přizpůsobila kosmetika. Lidé již tehdy znali různé pleťové vody, masky, pudry, využíval se pochopitelně přírodní materiál, zejména včelí produkty, olivový olej a pro tvorbu očních linek a stínů směs černého uhlí s přírodními rostlinnými barvivy.
Zvýraznění očí se týkalo nejen žen, ale někdy se takto zdobili i muži. Nosily se delší vlasy, které si ženy stahovaly čelenkou nebo zdobily a svazovaly barevnou stužkou.
zakrytý obličej

Módní trendy světlé pleti se vrací

Římská říše později čerpala většinu inspirace právě z řecké civilizace a tradice se pak přenášely po staletí až do raného středověku, kde řada z nich zanikla vlivem neblahého působení církve. V Římě se značné oblibě těšila světlá, sametově hebká pleť a velmi výrazné tvary hustého obočí, které dodávalo výrazu na dramatičnosti a podporovalo větší respekt. Římanky byly také pověstné svými vlasovými příčesky a tvarovanými parukami s neobvyklými účesy, ostatně dnes se řada módních prvků výrazně podobá tamnímu společenskému stylu.