Proč existuje tolik odpůrců vakcín

Jako děti bylo jednou z našich nejméně oblíbených věcí, které jsme museli podstoupit, očkování. A rozhodně nebylo jen jedno. S tím, jak se zvyšuje počet nemocí, proti kterým můžeme tímto způsobem bojovat, se zvyšuje i počet vakcín, které dítě dostává. To samozřejmě vyvolává v mnoha lidech otázku, zda to není příliš mnoho.

 

Důsledkem pak je, že je stále více rodičů, kteří své dítě odmítají dávat očkovat. A vzhledem k tomu, že je to u nás dobrovolné, je to jejich svobodná volba. Otázkou však je, zda je tento postoj správný. Mnohdy si totiž tito lidé neuvědomují možná rizika.

 

vývoj očkovací látky

 

Jistě, mnoho z nich namítá, že oni danou nemoc, proti které se nyní očkuje, jako děti prodělali, a nijak je to nepoznamenalo. Navíc proti ní získali přirozenou imunitu. Vakcíny proti ní tedy nejsou potřeba. Na první pohled by se zdálo, že jejich postoj má logiku, avšak když se podíváme blíže, zjistíme, že to tak není.

 

V první řadě nikde není zaručeno, že zrovna jejich dítě bude mít také lehký průběh, případně že z toho vyvázne bez následků. Například po neštovicích mohou často zůstat poměrně nevzhledné jizvy, případně po jiných zase problémy s dýcháním. Rozhodně tedy není důvod, proč našeho potomka tomuto riziku vystavovat, když mu lze snadno předejít.

 

injekční stříkačky s vakcínou

 

A to ani není řeč o tom, že většina těchto nemocí je značně infekčních, tedy přenosných z člověka na člověka. Než se příznaky dostatečně projeví, je možné, že už stihne nakazit další děti, jejichž rodiče jsou buď proti očkování, nebo které očkované být nemohou. Důsledkem může být bez nadsázky epidemie. A pokud bude mezi nakaženými dítě se špatnou imunitou, pak může i zemřít.

 

Samozřejmě je pochopitelné, že rodiče mají starost o to, zda je taková dávka „chemie“, kterou do jejich dítěte lékaři vakcínami vpravují, bezpečná. Zde je však třeba poznamenat, že veškeré vakcíny, stejně jako jiné léky, prochází klinickými studiemi, které ověřují jejich účinnost a bezpečnost, než jsou dány k dispozici široké veřejnosti. V tomto případě tedy rozhodně není potřeba se bát. Pamatujte, že očkování může zachránit život.