Písková filtrace – nejčastější typ filtrování vody v bazénu

Filtračním médiem ve většině příslušenství tohoto typu bývá křemičitý písek. Menší poměr filtrací tvoří papírové kartuše, ty se využívají spíše pro menší nádrže a vířivky, zvláště tam, kde nejsou tak často v provozu. Výhodou média pískové filtrace je především vysoká účinnost a přijatelná cena. Do filtračního boxu však nemůžete nasypat, co se vám zlíbí, např. písek z dětského pískoviště, nebo stavební materiál, jedná se o speciálně vybrané (tříděné) sypké hmoty, určené výhradně pro tyto účely.

čistá voda v bazénu

Jakou zrnitost – na trhu se vyskytuje poměrně široký rozsah velikostí jednotlivých pískových zrnek pro filtrační zařízení. Optimální průměry zrn se však pohybují v poměrně úzkém rozpětí od 0,5 do 1,2 mm, bylo to zjištěno na základě mnohaletých výzkumů a zkušeností s nasazením písku ve filtračních okruzích.

Pokud by byla zrnka menší, znamenalo by to přetížení čerpadla, které se bude „dusit“, a velmi by se tím ztížil průchod vody skrze filtrační nádobu. Větší velikost zrnek pak nebude dostatečně filtrovat.

lachtan v bazénu

Opotřebení zrnek – podniknete-li výlet do přírody, nejlépe do hor, k nějaké horské říčce, všimnete si, jak vymleté a ohlazené povrchy mohou mít i velmi tvrdé žulové balvany. Dobře patrné je to kupříkladu na kamenech pod Mumlavskými vodopády v Harrachově. To samé se odehrává uvnitř filtrační nádoby, původní zrnka s ostrými hranami se postupně obrušují, a za dvě až tři sezóny (podle využívání bazénu) se musí vyměnit.

Kam s použitým pískem – velikost zrnek filtračního písku je ideální pro různá využití, např. pro odlehčení substrátu a zeminy pro pokojové rostliny, jako příměs k zemině na záhon pro pěstování zeleniny, může se využít i jako posypový materiál na chodník, pro utěsnění spár zámkové dlažby, do akvária jako substrát pro akvarijní rostliny, na dětská pískoviště, jako stelivo pro zvířata, dekorační materiál atp.