Co je to pedig a jaké je jeho využití?

Jedná se o přírodní materiál, jehož základem je celulóza. Konkrétně jde o vnitřní část stonků ratanové liány Calamus rotang, rostoucí v jihovýchodní Asii a v Indonésii. Ratanových lián je na 600 druhů, ale pro pletení a výrobu nábytku se využívají pouze tři z nich. Ty se pěstují na rozlehlých palmových plantážích.

Calamus rotang má docela tenké stonky, ale jejich délka dosahuje sto i dvě stě metrů, takže po určité úpravě mohou sloužit jako vhodný materiál pro výrobu praktických i designových košů, ošatek i košíčků na pečivo (materiál je zdravotně nezávadný), dekoračních výrobků a ratanového nábytku. Z liány se vyrábí i biče a hudební nástroje. K pletení ho hodí pružnější část stonku a z jeho nejtvrdší části se vyrábí ratanový nábytek.

basket-1949238_960_720

Ratanové stonky se štípou na poměrně tenká vlákna. Ta mohou být jak kulatá o průměru od 1 až do 10 milimetrů, ale také plochá – pedigový šén o šířce kolem 5 mm; vyrábí se též pedigové pásky – pedig band.

Barva pedigu (česky též pediku) se velice podobá světlému dřevu, ale pro potřeby zpracovatelů se barví i na různé jiné odstíny. A to jak barvami na dřevo, tak i barvami na textil.

Pedig se prodává v různých jakostech: ten nejkvalitnější AAA má jednolitou barvu a je velice drahý; AA – v tomto balení je maximálně 10 % méně kvalitních prutů; AB – nestejnorodá barva, balení obsahuje max. 30 % prutů nižší kvality; BC – tmavý a lámavý pedig, zpracovává se hlavně v Asii.

basket-1452905_960_720

Jak postupovat při přípravě materiálu?

Pedig má pórovitou strukturu a tudíž je to mimořádně savý materiál. Když ho na několik minut namočíte do vlažné vody, absorbuje ji a stává se ohebný a pružný. Pozor však na příliš dlouhé máčení – pedig by mohl zešednout a při práci se bude lámat.

Jakmile výrobek uschne, dokonale drží tvar. Čili provlhlý materiál se využívá k pletení, výrobek posléze zasychá a získává pevnost.